Oprogramowanie CAD CAM

Oprogramowanie CAD CAM kiedy inwestować?

5/5 - (5 votes)

Oprogramowanie CAD CAM w skrócie to nazwa określająca komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania. Upraszczając program CAD służy do tworzenia szkiców 2D i modeli w przestrzeni 3D. Oprogramowanie CAM odpowiada za generowanie kodów na maszyny CNC z wcześniej przygotowanych projektów 2D lub 3D. W tym wpisie skoncentruję się na przedstawieniu jednego ze spojrzeń na systemy CAD CAM, tak aby ułatwić Tobie odpowiednią decyzję inwestycyjną w swojej działalności.

CAD CAM – pierwsze analizy oprogramowania

Wybór oprogramowania CAD CAM należy rozpatrywać według stylu pracy oraz istniejącego lub planowanego parku maszynowego. Poniżej przedstawię kilka haseł, które rozwinę w dalszej części bloga poświęconego tematyce CAD CAM.

  • Złożoność projektów 2D lub 3D
  • Park maszynowy
  • Liczba konstruktorów i programistów CAM
  • Rozwiązania CAD CAM (ViaCAD, SmartCAM)

Złożoność projektów 2D lub 3D, czy to już czas

Rozpatrując ten temat powinniśmy zastanowić się, czy elementy, które chcemy narysować są nam potrzebne do:

  • wewnętrznych potrzeb firmy
  • do wizualizacji dla podmiotów trzecich
  • do produkcji w naszym lub zewnętrznym parku maszynowym

Poprzez wewnętrzne potrzeby firmy mam na uwadze utworzenie np. szkiców pomieszczeń 2D, wewnętrznej dokumentacji technicznej, alarmowej, elektrycznej itp. Kolejno wizualizacja naszej pracy dla firm trzecich oznacza potrzebę utworzenia dokumentacji 2D, ale również konieczność opracowania modeli przestrzennych 3D. Zaś w ramach produkcji naszych detali powinniśmy korzystać już z kompletnego rozwiązania CAD i CAM.

Oprogramowanie CAD CAM
Oprogramowanie CAD CAM

Alternatywa CAD czy dalsza stagnacja

Naszym zdaniem w każdym z wyżej opisanych trzech wariantów, to właściwy moment na wdrażanie w w firmie oprogramowania CAD, które ułatwi i przyśpieszy codzienną pracę. Już od najprostszych prac uczymy się systemu CAD, który w przyszłości posłuży nam do bardziej skomplikowanych zadań. Należy jednak pamiętać, że będziemy mieli już wiedze i umiejętność korzystania z programu. Na sam początek sugerujemy rozwiązania 2D np. do tworzenia dokumentacji technicznej.

Park Maszynowy, kiedy potrzebne oprogramowanie CAD CAM

Kiedy jest potrzebna inwestycja w system CAD CAM? Rozważmy dwa warianty, jeden to park maszynowy zewnętrznej firmy, a drugi to nasz własny park maszynowy.

Zewnętrzny park maszynowy

W tym przypadku wydaję się sprawa klarowna. Wystarczy nam tylko system CAD, w którym wykonujemy projekt i zapisujemy go w uniwersalnym formacie np. step, iges lub sat. Natomiast nasza zewnętrzna, zaprzyjaźniona firma, która posiada oprogramowanie CAD CAM tworzy technologię oraz obróbkę na maszynach CNC.

Jakie zalety tego rozwiązania?

  • Brak dużych kosztów inwestycyjnych w infrastrukturę i maszyny CNC
  • Brak stałych kosztów pracowniczych – technologów, programistów operatorów

Jakie wady?

  • Konieczność oczekiwania na dostawę
  • Chwilowe duże koszty za wykonaną pracę

Wewnętrzny park maszynowy

Kiedyś zawsze trzeba zacząć i stało się, posiadamy nasze pierwsze maszyny CNC. W tym przypadku niezależnie od ilości parku maszynowego uważam, że system CAD CAM jest niezbędnym elementem naszej pracy. Dlatego jeśli inwestujemy w pierwszą lub kolejną maszynę to nie zapominajmy o przeznaczeniu funduszy w oprogramowania umożliwiające programowanie maszyn numerycznych.

Jakie zalety własnego parku maszynowego?

  • Możliwość decydowania kiedy i co produkujemy
  • Pełna kontrola nad wykonaną pracą
  • Brak dużych chwilowych kosztów inwestycyjnych
  • Krótki czas realizacji
  • Szybkie wprowadzania poprawek – oprogramowanie CAD CAM

Jakie wady?

  • Spore nakłady początkowe
  • Konieczność zatrudnienia i utrzymania specjalistów (a może to zaleta)

Liczba konstruktów i programistów, jaki podział?

Nie od razu Rzym zbudowano i nie od razu trzeba mieć kilku programistów, technologów, operatorów maszyn, czy programów CAD CAM. Osobiście znam kilka jednoosobowych firm posiadających jedną maszynę numeryczną i jeden system CAD CAM. W takim wariancie sprawa jest jednoznaczna wszak właściciel jest projektantem technologiem i operatorem. Sprawa komplikuje się jeśli mamy oddzielny dział konstruktorów i technologów. W takim scenariuszu sugeruje wybrać oddzielny system CAD i CAM. Może się ten wariant okazać najtańszym rozwiązaniem, Dla operatorów zaś często ciekawym rozwiązaniem jest możliwość podejrzenia pracy, którą mają wykonać np. w symulatorze maszynowym czy też programowym.

Oprogramowanie CAD CAM licencje

Tak, jesteśmy pewni już, że oprogramowanie CAD CAM jest nam potrzebne, ale według jakiego klucza powinniśmy je dobrać? Spójrzmy na początek na rożne sposoby licencjonowania i instalacji:

  • subskrypcje roczne
  • licencje wieczyste
  • licencje pojedyncze
  • licencje sieciowe
  • rozwiązania w chmurze

Subskrypcje roczne, są najtańszą propozycją na początek. Jest to rozsądne rozwiązanie kiedy zaczynamy przygodę z projektowaniem, jesteśmy małą firmą i nie wiemy jak nam potoczy się przyszłość. Jednak dla wielu dużych firm subskrypcje roczne okażą się przydatne ponieważ łatwo można przewidzieć i budżetować roczne inwestycje w środowisko CAD/CAM.

Licencje wieczyste, podstawową ich cechą jest pewność, że zawsze będziemy mogli ich używać. Nawet jeśli nie odnowimy subskrypcji za rok. Jest to jednak obarczone tym, że początkowe koszta są wyższe od licencji rocznej oraz nie aktualizując programu CAD CAM zostajemy ze starszą wersją programu. Przez ten fakt możemy być mniej konkurencyjni.

Licencje pojedyncze, sieciowe, czy w chmurze różnią się względem siebie aktywacją. Pojedyncze zazwyczaj są przypisane do jednego komputera, sieciowe można instalować na kilku, ale aktywować tylko na tylu ile licencji się wykupiło. Na końcu zaś mamy rozwiązanie w chmurze, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem podziału licencji, ale wymaga nieustannego połączenia z internetem.

Oprogramowanie CAD CAM – w jakie inwestować?

Czas inwestycji w systemy wspomagające naszą codzienną pracę jak widać zależy od wielu czynników i na pewno nie jest wyczerpany w tym wpisie. Mam nadzieję jednak, że rzuca pewne światło na moment w którym powinniśmy już myśleć o zakupie programów CAD CAM. Z naszej strony proponujemy kilka rozwiązań:

ViaCAD

ViaCAD sugeruję wszystkim osobom, które rozpoczynają przygodę z projektowaniem w wielu dziedzinach. Co ważne ten moduł jest bardzo tanim rozwiązaniem CAD. Odnajdą się w tym oprogramowaniu wszystkie osoby pracujące z dokumentacjami płaskimi, a w ViaCAD 3D i Pro będzie można śmiało modelować w przestrzeni.

Program CAD ViaCAD 12
Modelowanie 3D w ViaCAD Pro PL v12

SharkCAD

Na kolejne rozwiązanie SharkCAD należy zwrócić uwagę jeśli dysponujemy już większą sumą w portfelu i chcemy profesjonalnie i na co dzień pracować w oprogramowaniach CAD. SharkCAD posiada moduł projektowania 2D i 3D na bryłach, powierzchniach i siatce czworokątów. O tych technikach można poczytać na naszej stronie internetowej:

Techniki modelowania

Programy CAD SharkCAD
Programy CAD – SharkCAD

SmartCAM

To oprogramowanie CAD CAM umożliwia generowanie kodu na różne typy maszyn CNC, jak frezarki, tokarki, wycinarki drutowe, cięcie wodą lub plazmą. Wyróżnia je możliwość pełnej kontroli ruchu narzędzia poprzez pracę ze ścieżką jak geometrią.

Oprogramowanie CAD CAM - dobra inwestycja
Oprogramowanie CAD CAM SmartCAM

Dodatkowe pytania?

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące oprogramowania CAD CAM, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez zapytanie, wiadomość e-mail lub telefon. Zapraszamy też do bezpłatnych kursów z programowania CAD i CAM dostępnych na naszych stronach internetowych.

Nakrętka w oprogramowaniu CAD