Wiercenie otworów w programie CAM

Wiercenie otworów CAM Jak zacząć?

5/5 - (5 votes)

Wiercenie otworów w programie CAM jest dużym ułatwieniem w programowaniu maszyn numerycznych CNC. Każdy z Was programistów nie raz pisał ręcznie program i na pewno dotyczyło to również wiercenia. Sprawa jest stosunkowo prosta dla kilku otworów, ale przy większej liczbie może się okazać, że program CAM jest niezastąpionym elementem programowania wiercenia otworów.

Wiercenie otworów w programie CAM
Wiercenie otworów w programie CAM

W poniższym wpisie udostępniamy kolejną porcję nauki programowania maszyn numerycznych w oprogramowaniu CAM – tym razem koncentrujemy się na wierceniu. Ku woli uściślenia odpowiedzmy sobie tylko na jedno pytanie:

Co to jest wiercenie?

Wiercenie jest to skrawanie najczęściej w pełnym materiale na zadaną głębokość w celu otrzymania otworu.

Wybrane sposoby wiercenia otworów

Na temat technologicznego sposobu wiercenia otworów z pewnością napisano nie jedną publikacje. Nasz samouczek koncentruje się na wizualizacji algorytmu postępowania przy programowaniu. Pamiętajmy jednak, że analogicznie możemy wykonać różne operacje np:

  • Nawiercanie
  • Rozwiercanie
  • Pogłębianie
  • Gwintowanie

Nawiercanie, to wstępne wykonanie otworu na małą głębokość, ma to na celu przygotowanie prawidłowego prowadzenia wiertła na większą głębokość.

Rozwiercanie, jest to skrawanie wykańczające otworu nadające określoną dokładność.

Pogłębianie, jest to zwiększenie średnicy otworu na określoną głębokość, np w celu uzyskania miejsca na podkładkę czy łeb śruby.

Wiercenie otworów na frezarce

Wykonywanie otworów na frezarce w programach CAM w większości przypadków jest oparte na jednym schemacie. Potrzebny jest model 2D lub model 3D. Następnie wystarczy wybrać narzędzia oraz wskazać na naszym detalu miejsca wiercenia.

Wiercenie otworów na tokarce

Tokarki z napędzanymi narzędziami w osi C i Y dają szeroki zakres toczenia i frezowania przy jednym zamocowaniu pręta. Dzięki temu możemy w naszych detalach wykonać również otwory. Co ważne algorytm programowania w CAM będzie analogiczny do tego z frezowania, czyli uczymy się raz.

Programowanie otworów na tokarce
Programowanie wiercenia na tokarkach CNC

Podstawy programowania wiercenia w systemach CAM

W naszym kolejnym samouczku przedstawimy w materiale filmowym jak krok po kroku wykonać otwory w programie CAM SmartCAM. Mamy nadzieję, że nasz materiał okaże się dla Was przydatny ponieważ zawiera podstawy, ale również ciekawą opcje optymalizacji kolejności wykonywanych otworów. SmartCAM wymaga geometrii 2D lub 3D na podstawie których tworzy cechy otworów i właśnie na podstawie tych cech program wie czy otwór jest przelotowy czy też nie.

Jak programować otwory w systemie CAM?

Odpowiadając na pytanie jak programować otwory w systemie CAM musimy wykonać pracę, czyli:

  • Tworzymy model 2D, 3D lub importujemy już gotowy
  • Zaznaczamy w programie, które otwory chcemy wykonać (dla rysunku 2D mogą być punkty)
  • Wybieramy narzędzia i parametry
  • Wybieramy proces wiercenia
  • Symulujemy efekt
  • Generujemy z właściwym postprocesorem kod na maszynę

Mamy nadzieję, że samouczek filmowy ułatwił rozpoczęcie pracy. Dla osób zainteresowanych udostępniamy wersje testowe programu CAM.

Kurs programowania CAM

Dziękujemy za odwiedzanie naszego bloga poświęconego tematyce CAD CAM. Samouczek z wiercenia jest jednym z wielu materiałów, które udostępniamy do nauki programowania frezarek czy tokarek. Wybrane materiały udostępniamy również na naszej stronie internetowej: Kurs CAM

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o kolejnych materiałach, wpisach to możesz:

  • Dopisać się do bezpłatnego biuletynu- napisz do nas w tej sprawie maila.
  • Subskrybuj nasz kanał CAD CAM na YouTube.
  • Polub nas na Facebooku

Szukasz konkretnego samouczka i nie możesz go znaleźć? Daj nam znać przygotujemy i opublikujemy taki materiał.

Kurs modelowania CAD

Również uruchomiliśmy bezpłatne materiały do nauki modelowania z popularnymi programami CAD ViaCAD i SharkCAD.

Podobne wpisy