Wiązania relacje geometryczne szkic 2d

Wiązania geometryczne w CAD

5/5 - (4 votes)

Wiązania geometryczne w szkicowniku 2D są podstawą każdego projektu zarówno 2D jak i w kolejnym etapie modelu 3D. Rozpoczynając pracę nad szkicem 2D możemy podjąć decyzję czy chcemy nadawać mu relacje i wiązania geometryczne. Tak, wiemy, że w niektórych programach nie ma takiej możliwości. Jednak np. w ViaCAD 2D użytkownik może wybrać swój styl pracy, dokumentacja 2D będzie jeszcze łatwiejsza do wykonania. Parametryczność poprzez relacje i wiązania geometryczne na pewno daje nam swobodę wprowadzania w późniejszym etapie zmian automatycznych. Jednak też wprowadza pewne ograniczenia, wszak nie będziemy do końca mogli modelować w pełni swobodnie kształtów 3D.

Wiązania relacje geometryczne szkic 2d
Wiązania geometryczne w programie CAD

W poniższym wpisie koncentruje się na pokazanie podstawowych zasad różnych relacji geometrycznych. Między innymi są to wiązania geometryczne:

 • automatyczne
 • poziome
 • pionowe
 • wspólne
 • styczne
 • prostopadłościenne
 • równoległe
 • odsunięcia
 • równości
 • blokady
 • koncentryczne
 • Symetryczne
 • punktu środkowego
 • współliniowości

Wiązania geometryczne automatyczne

To narzędzie automatycznie stosuje wiązania do krzywych i wymiarów zdefiniowanych przez użytkownika. Nadaje już narysowanemu szkicowi wiązania. Na przykład dla prostokąta utworzy wiązanie typu: wspólne, prostopadłe i równoległe.

Wiązanie geometryczne wspólne

To narzędzie dodaje wiązanie połączenia wspólnego między dwoma lub większą liczbą obiektów.

Więzy równoległe i prostopadłościenne

Polecenia dodaje wiązanie prostopadłe lub równolegle między wskazanymi krzywymi.

Wiązanie równości

To narzędzie utrzymuje dwie linie o tej samej długości lub dwa okręgi o tym samym promieniu.

Wiązanie koncentryczne

To wiązanie geometryczne powoduje, że okręgi będą zachowywały wspólny środek.

Wiązanie punktu środkowego

To narzędzie tworzy wiązanie punktu środkowego między krzywą (punktem, linią, okręgiem) a punktem środkowym linii odniesienia.

Wiązania geometryczne poziome i pionowe

Polecenia te tworzą wiązanie poziome lub pionowe oznacza to, że wybrany element np. linia będzie ułożona poziomo bądź pionowo.

Wiązanie geometryczne styczne

To narzędzie dodaje wiązanie styczności do dwóch lub więcej krzywych.

Wiązanie geometryczne odsunięcia

Wiązanie odsunięcia utrzymuje stałą wskazaną odległość pomiędzy obiektami.

Wiązanie blokady

To narzędzie blokuje krzywą, aby się nie poruszała. Element nie będzie modyfikowany w żaden sposób jeśli jest zablokowany.

Więzy geometryczne symetryczne

Wiązanie symetryczne zapewnia zachowanie dwóch krzywych względem linii środkowej.

Wiązanie współliniowości

To narzędzie sprawia, że ​​dwie linie leżą w linii prostej.

Wiązania geometryczne w programie CAD – samouczek

Zdajemy sobie sprawę, że opis teoretyczny to jedno, a wizualizacja i przedstawienie sposobu działania poszczególnych wiązań geometrycznych w programie CAD to druga strona medalu. Z tego powodu udostępniamy bezpłatny samouczek przedstawiający sposób pracy wiązań geometrycznych w programie CAD ViaCAD.

Wiązania geometryczne – sposób działania w programie CAD

Skąd pobrać program CAD do testów?

Jeśli jesteś już na etapie zdobycia wiedzy teoretycznej, kolejno znasz już samouczek z wiązań geometrycznych i masz chęć sprawdzić się w praktycznym zastosowaniu? Jeśli tak to z chęcią udostępnimy tobie wersję próbną. Wystarczy, że się do nas odezwiesz poprzez formularz, wiadomość e-mail, a wyślemy link do pobrania programu CAD – ViaCAD. Jeśli wahasz się jaki konkretnie moduł wybrać to skontaktuj się z nami telefonicznie, a pomożemy wybrać właściwą wersję testową. Dodatkowo odsyłamy do zapoznania się z modułami taniego programu CAD.

Szukasz materiałów do nauki cada?

Jeśli tak to dobrze trafiłeś, film z więzów geometrycznych, to jeden z samouczków, które bezpłatnie udostępniamy do nauki. Na naszym blogu, stronie internetowej darmowego kursu CAD lub na kanale Youtube odnajdziesz dodatkowe materiały do nauki. Jeśli chcesz otrzymywać jako pierwszy informacje o nowo dodanych tutorialach to subskrybuj nasz kanał YouTube lub polub nas na Facebooku.

Szkic 2D z użyciem relacji i wiązań geometrycznych w CAD

W naszym kolejnym wpisie umieściliśmy praktyczny samouczek przedstawiający szkic 2D oraz naniesienie na nim parametrycznych wiązań. Zapraszamy do zapoznania się:

Podobne wpisy