Podstawy modelowania 3D Deska do krojenia

Podstawy modelowania 3D – deska do krojenia

5/5 - (6 votes)

Podstawy modelowania 3D zawarte w tym samouczku są fundamentem do rozpoczęcia swojej przygody w środowiskach CAD. W naszym kolejnym wpisie z serii bezpłatnych darmowych samouczków modelowania 3D przedstawiamy podstawy pracy modelowania 3D wykonując deskę do krojenia. Przed rozpoczęciem tego samouczka zachęcamy do przerobienia kursu 2D oraz pierwszego samouczka 3D z definiowaniem płaszczyzn.

Podstawy modelowania 3D Deska do krojenia
Podstawy do modelowania 3D w ViaCAD – deska do krojenia

Podstawy Modelowania 3D – Czego się nauczysz?

Model deski do krojenia jest jest bardzo prostym przykładem, ale zawiera w sobie kilka technik, z których korzystamy na co dzień zarówno w projektach „szybkich” i tych bardziej skomplikowanych. Z jednej strony trzeba znać obsługę programu np. ViaCADa, a z drugiej strony znać ogólne pojęcia, z których korzystamy podczas naszej pracy. W tym materiale nauczysz się podstawowego nazewnictwa oraz często używanych poleceń w programach CAD.

Podstawy modelowania 3D – polecenia z którymi się zapoznasz

Modelując deskę do krojenia uznaliśmy, że jest to ciekawy model 3D do przedstawienia technik:

  • Wyciąganie
  • Wiedzenie
  • Wycinanie
  • Zaokrąglanie

Jak zobaczysz w samouczku filmowym, korzystanie z tych kilku poleceń umożliwia wykonania ciekawych modeli 3D. Spokojnie możesz wykonać takie kształty już w ViaCAD 3D, ale film był nagrany w wersji ViaCAD Pro. Naturalnie korzystamy z polskiej wersji językowej, którą sami opracowaliśmy. W ramach ciekawostki dodam, że o najczęściej używanych poleceniach modelowania bryłowego poświęciliśmy oddzielną stronę: modelowanie bryłowe.

Podstawy modelowania 3D - wyciągnięcie bryły
Okno dialogowe polecenia wyciągnięcia bryły w programie ViaCAD PL

Podstawy modelowania 3D – modyfikacja utworzonych operacji

Modyfikacja utworzonych operacji w środowisku CAD jest chlebem powszednim. Często wykonujemy prototyp, a następnie dostosowujemy go do naszych potrzeb. W samouczku pokazaliśmy jak modyfikować ścieżkę wiedzioną, wyciąganą, czy zaokrąglenia. Warto tutaj odnotować, że program potrafi zmieniać model bezpośrednio klikając w cechę typu faza, czy zaokrąglenia. Ta funkcjonalność sprawdzi się szczególnie jeśli zaimportujemy do Viacada zewnętrzny plik bez historii jego tworzenia, np. w formatach dwg, dxf, iges, sat, czy step.

Podstawy modelowania 3D - zmiana parametrów w CAD
Zmiana parametrów w ViaCAD

Podstawy modelowania 3D – renderowanie

Na zakończenie dodaliśmy jako ciekawostkę informacje o bogatej bibliotece renderowania oraz utworzyliśmy rendering. Jest to niesamowita funkcjonalność w bazowej wersji programu ViaCAD Pro. Daje nam to wszak olbrzymie możliwości wizualizacji naszego projektu. Projekty 3D możemy również zapisać do PDF 3D, dzięki czemu każdy użytkownik będzie mógł nasz obiekt 3D obejrzeć w formacie przestrzennym i swobodnie go przesuwać lub obracać.

Kurs 3D – samouczek modelowania deski do krojenia

Mam nadzieję, że ten samouczek okazał się pomocny. Niebawem będziemy udostępniać kolejne materiały z serii bezpłatnych kursów modelowania 3D. Osobom, które zaczynają przygodę sugeruje zapoznać się z serią tanich programów CAD – ViaCAD. Do projektowania 2D wystarczy program ViaCAD 2D. Dla osób rozpoczynających przygodę z modelowaniem 3D rozsądny będzie wybór ViaCAD 3D. Natomiast osoby, które chcą wykonywać zaawansowane projekty powinny skoncentrować się na wersji ViaCAD Pro. Programy są w polskiej wersji językowej na system Windows oraz MAC. Dla osób zainteresowanych udostępniamy bezpłatnie wersje testowe. Wystarczy uzupełnić formularz z naszej strony internetowej lub napisać do nas wiadomość e-mail.

Podobne wpisy