Zmienne i Równania w CAD

Jak obliczyć pole powierzchni w CAD

5/5 - (7 votes)

Jak obliczyć pole powierzchni w programie CAD? W programie CAD ViaCAD 2D 3D wystarczy rysunek i skorzystanie z polecenia z górnego menu Weryfikacja–Pole powierzchni. W tym wpisie rozbudujemy samouczek i odpowiemy sobie na pytanie jak automatycznie mierzyć pole powierzchni, które ulega dynamicznym zmianom. Relacje 2D, animacja CAD oraz tabela BOM są aspektami, na które również zwrócę uwagę w tym wpisie. Szeroko już pisaliśmy o technikach tworzenia rysunku 2D przy pomocy parametrycznych relacji CAD. Jednak teraz przedstawię jak można definiować zmienną i równanie dla dowolnego szkicu. Posłuży nam to do utworzenia animacji i automatycznego pomiaru pola powierzchni w tabeli BOM.

Relacja 2D i równania CAD

Sterowanie wymiarami szkicu 2D w programie ViaCAD może być sparametryzowane poprzez utworzenie zmiennych w rysunku 2D. W tym samouczku przedstawiliśmy jak nadane zmienne i równania mają wpływ na kształt i wielkość rysunku. Użytkownik może, skorzystać szczególnie z równań kiedy rysuje modele o podobnych kształtach, ale różnych wielkościach.

Zmienne i Równania w CAD
Nadawanie zmiennych i równań w CAD

Animacja 2D w programie CAD

Animacja 2D w programie CAD możemy utworzyć wskazując na szkicu wymiar sterujący, który będzie ulegał przyrostowym zmianom, a co za tym idzie będzie powiększał lub zmniejszał nasz projekt.

W ramach ciekawostki dodam, że animacje 2D można wykorzystać do podglądu układania kolejnych warstw przy druku 3D.

Animacja 2D CAD
Animacja 2D CAD

Tabela BOM Materiałowa w ViaCAD

Tabela materiałowa BOM, jest bardzo przydatnym elementem projektowania 2D i 3D. W programie ViaCAD użytkownik ma predefiniowane nastawy w oknie Atrybuty/BOM, które odnoszą się do automatycznego utworzenia tabel materiałowych. Tabele mogą dotyczyć np. listy elementów, podziału cen, pola powierzchni, wagi itd. W tym samouczku przedstawiliśmy użycie tabel do wyznaczenia pola powierzchni.

Jak policzyć pole powierzchni w CAD
Menu wyboru Tabeli BOM

Jak obliczyć pole powierzchni w CAD?

Jak obliczyć pole powierzchni w programie ViaCAD? Pole jest obliczane w sposób automatyczny po wskazaniu zarysów zewnętrznych (polecenie:Weryfikacja–Pole powierzchni). Ważne odnotowania jest, co pokazaliśmy w poniższym filmie, że program tworzy automatycznie tabelę BOM z polem powierzchni oraz środkiem ciężkości. Dane w tabeli dostosowują się automatycznie przy każdej zamianie geometrii.

Jak obliczyć pole powierzchni w programie CAD
Automatyczne obliczanie pola powierzchni w CAD

Darmowy samouczek CAD ViaCAD

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego bezpłatnego samouczka z serii podstawy projektowania 2D. Zachęcamy do praktycznej nauki. Jeśli nie zakupiłeś/aś od nas jeszcze programu, to możesz skorzystać z wersji trial cada.

Jak pobrać trial CAD?

Trial CAD można pobrać po uzupełnieniu formularza z naszej strony internetowej. Do wyboru jest wersja polska lub angielska programu ViaCAD. Również można wybrać wersję na system operacyjny Windows lub Mac.

Formularze CAD…

Tani program cad do projektowania 2D i importu dwg
ViaCAD Tani program CAD

Zakup programu ViaCAD

Program ViaCAD można kupić kontaktując się z nami poprzez telefon, wiadomość e-mail lub uzupełniając formularz z naszej strony internetowej Zapytania. Jeśli nie wiesz, którą wersję programu wybrać, to zadzwoń do nas, doradzimy.

Podobne wpisy