Druk 3D – jak zacząć?

Druk 3D jest niezwykle ciekawą technologią otwierającą szereg możliwości, a przy tym wymagającą stosunkowo niedużych nakładów finansowych.

W świat druku 3d można wejść na wiele sposobów. Z jednej strony projektując elementy, które chcemy wykonać w programach CAD, np. ViaCAD Pro, a następnie zlecić firmom wydruk 3D. Z innej strony można zainwestować w drukarki 3D, a modele pobierać z zasobów internetowych. Naturalnie posiadając spore doświadczenie można te oba aspekty łączyć i tworzyć projekty „domowe” i przemysłowe.

Podsumowując, aby rozpocząć przygodę z drukiem 3D (ang. 3D printing) wystarczą chęci i rozpoznanie własnych potrzeb. Z czasem może się okazać, że drukarki 3D będą w domach tak samo dostępne jak zwyczajne drukarki do papieru.

Co jest potrzebne do drukowania 3D?

 1. Program CAD i wprawa w projektowaniu 3D
 2. Alternatywą punktu pierwszego jest import modeli
 3. Umiejętność przygotowania modelu do druku
 4. Drukarka 3D
 5. Dostawca filamentu
 6. Wykańczanie modeli

Skąd pobrać programy do druku 3D?

Odpowiadając na to pytanie skoncentrujmy się na pierwszym etapie przygody z drukowaniem 3d. Jest to wybór programu CAD do tworzenia modeli, na podstawie których wykonamy wydruk. Modeler dobrze, aby umożliwiał import różnych plików, formatów CAD, które możemy zmodyfikować jak również umożliwiał tworzenie własnych modeli przestrzennych. Dodatkowym istotnym aspektem jest posiadania analizy elementów przeznaczonych do druku3D. Ważne, abyśmy mogli sprawdzić czy nasz model da się wydrukować poprawnie. Oprogramowaniem, które spełnia te potrzeby jest np. ViaCAD. Można je pobrać po uzupełnieniu formularza.

Animacja nakładanych kolejnych warstw filamentu na drukarce 3D
Animacja i analiza nakładanych warstw filamentu

Jaki wybrać filament do druku 3D?

Druk 3D od strony fizycznej wymaga drukarki oraz materiału, z którego powstanie nasz element. Ten materiał nazywamy filamentem, a wybór zależy od zastosowania naszego produktu. Do wyboru jest wiele rodzai np.

 • PLA
 • ABS
 • ASA
 • ESD
 • PP
 • PET
 • i wiele innych odmian
Filament FIBREFLEX dla druku 3D model domu
Plamineral filament dla druku 3D model domu
Filament FIBREFLEX dla druku 3D model kół
FIBREFLEX filament dla druku 3D model opon
Filament PLA dla druku 3D model krasnali
Filament PLA dla druku 3D model krasnali

Jaki wybrać filament – wiele zależy od właściwości jaki chcemy uzyskać w naszym produkcie. Szczegółowe informacje i rodzaje zamieściliśmy na naszej stronie internetowej w zakładce Druk 3D. Filamenty można kupić kontaktując się z nami poprzez telefon lub wiadomość e-mail. Warto realizować zamówienia filamentów w naszej firmie ponieważ jesteśmy dystrybutorem polskiego producenta i gwarantujemy krótkie terminy dostaw.