Modelowanie Bryłowe – Wiele Metod Tworzenia Brył

Modelowanie bryłowe jest dostępne przy pomocy wielu poleceń jak prymitywy, profile, edycja bezpośrednia. Korzystaj z dostępnych funkcji parametrycznych zmian, drzewa historii, czy warstw. Wszystko to ułatwi Tobie modelowanie bryłowe.

Prymitywy CAD

Prymitywy, to predefiniowane kształty, a użytkownik podaje w programach CAD charakterystyczne parametry  np. długość czy szerokość. W serii ViaCAD możesz wybrać jeden z dziewięciu podstawowych prymitywów, aby utworzyć szybko  kształt, a jeśli chcesz zmieniaj jego gabaryty swobodnymi przeciąganiami.
Prymitywy SharkCAD PL od Falina

Bryła z Profilu

Modelowanie bryłowe rozpoczynamy tutaj poprzez tworzenie zarysów, profili 2d, czyli podstawy na bazie, której powstaje model3D. W programach CAD występuje jako podstawowa technika i umożliwia wiedzenie, wyciąganie, obracanie oraz inne dostępne metody. Modyfikacja krzywych jest asocjatywna i wpływa na model bryłowy.
Narzędzia CAD do tworzenia brył

G1/G2 Łączenie Krawędzi

Utwórz bryłę ze zbioru krzywych poprzez wyciągnięcie, wiedzenie lub obrót. Zmodyfikuj jedną z tworzących krzywych. A bryła zostanie zaktualizowana.
Precyzyjne łączenie elementów

Skorupa

Utwórz skorupę z zamkniętej bryły i modyfikuj ściany, aby nadać jej grubość.
Polecenie Skorupy w SharkCAD

Podziel Cześć 3D

Korzystaj z narzędzi podziału, ukrywania, usuwania wybranej części modelu. Dodatkowo korzystaj ze swobodnych powierzchni, aby utworzyć takie wycięcie w bryle jakie tylko chcesz, co ułatwi modelowanie.
Precyzyjny podział brył

 

Drzewo Historii

Analizuj historię wprowadzanych zmian poprzez menu Koncept Eksplorer. Zamrażaj, usuwaj lub zmieniaj parametry utworzonego modelu.
Historia Tworzonego modelu

Analiza Detalu

Aktywuj analizę modelu i określ jej objętość, wagę, środek ciężkości i zweryfikuj wiele innych danych.
Analiza modeli

Bezpośrednia Edycja Ścian

Modyfikuj bryłę niezależnie od jej historii tworzenia. Usuwaj, przesuwaj, zastępuj, odsuwaj składowe części w szybki sposób przy pomocy Gripera. W SharkCAD Pro jest wiele narzędzi, które umożliwiają błyskawiczną pracę z zaimportowanymi modelami z różnych programów CAD np. AutoCAD®, Pro/E™, czy SolidWorks®.
Modelowanie Bezpośrednei

Podział ze względu na techniki tworzenia modeli 3D

Bardzo podstawowym podziałem tworzenia brył jest korzystanie z trzech technik modelowania. Przy czym należy zauważyć, że wszystkie mogą się na wzajem przenikać podczas tworzenia zaawansowanych projektów.

  • Prymitywy z brył
  • Wyciąganie brył 3D ze szkiców 2D
  • Swobodne wyciąganie brył

Prymitywy z brył w CAD 3D

Ten sposób tworzenia brył jest zdecydowanie najprostszym sposobem rozpoczęcia modelowania w programach CAD. Wystarczy wskazać polecenie tworzenia kształtów podstawowych jak: sześcian, prostopadłościan, kula, walec, stożek, ostrosłup, czy np. torus. Dobrej klasy programy CAD posiadają wiele prymitywów w standardzie. Dzięki temu nie trzeba tworzyć zarysów 2D i wyciągać wymaganych kształtów. Przykładowo w programie CAD ViaCAD 3D użytkownik ma dostęp do prymitywów zarówno z paska poleceń oraz z ikon graficznych.

Modelowanie Bryłowe prymitywy 3D w oprogramowaniu CAD
Prymitywy 3D w programie CAD

Ważnym w użytkowaniu również okaże się możliwość tworzenia prymitywów 3D według definiowania ich na różne sposoby. Dla przykładu omówmy prostopadłościan. W dobrych programach CAD można go utworzyć chociażby na trzy sposoby: wskazując jeden punkt, dwa punkty lub trzy punkty.

Prostopadłościan prymityw bryłowy
Różne warianty utworzenia prostopadłościanu

Wyciąganie brył 3D ze szkiców 2D

Technika ta jest jedną z podstawowych sposobów tworzenia modeli bryłowych. Profesjonalny program CAD musi zawierać wiele poleceń do tworzenia kształtów na przykład poprzez:

  • Obracanie krzywych
  • Wyciąganie szkicu 2D
  • Wiedzenie po krawędziach
  • Wycinanie na podstawie rysunku 2D
  • Tworzenie modeli z kilku profili
Modele 3D wyciągane z krzywych 2D
Bryły 3D ze szkicu 2D

Jak w rzeczywistości wygląda sposób pracy? Przyjrzyjmy się tworzeniu modeli z kilku profili. W tym przypadku rysujemy np. pięć okręgów o różnych średnicach i oddalonych od siebie np. w osi z o jakieś odległości. Najlepiej będzie to przedstawione na poniższej ilustracji:

Modelowanie bryłowe. Bryła 3D utworzona z profili 2D.
Bryła utworzona z kilku profili

Modelowanie swobodne wyciąganie z krzywych lub modeli 3d

Kolejnym ważnym odnotowania sposobem tworzenia modeli przestrzennych na bryłach jest tkzw. modelowanie swobodne. Oznacza to, że możemy najeżdżać na zamknięty obrys 2D lub dowolną ścianę modelu przestrzennego i ją modyfikować. Poniższa ilustracja przedstawia inteligentne wykrycie obszaru, który chcemy zmodyfikować. Następnie wystarczy przeciągnąć myszką na obszarze ekranu, aby uzyskać wyciągnięcie i utworzenie modelu 3D. Zapraszamy do obejrzenia samouczka z modelowania nakrętki 3D na naszym blogu CAD CAM. Tam ta technika jest użyta.

Polecenie do swobodnej zamiany krzywych 2D na modele 3D
Swobodne wyciąganie modeli płaskich na modele przestrzenne

Przykłady pracy z popularnym programem CAD

Na naszym blogu jest szereg tematów obrazujących pracę z modelowaniem 3D. Szczególnie zapraszamy do obejrzenia utworzenia śruby i nakrętki. W tych filmach przedstawiamy praktyczne zastosowanie technik bryłowych.

Modelowanie 3D nakrętki z brył:

Modelowanie 3D śruby z brył:

Jeśli interesują Ciebie udostępniane bezpłatnie przez nas materiały do nauki CADa, to zachęcamy do cyklicznego odwiedzania naszych stron z zasobami darmowego kursu CAD. Oprócz tego zawsze możesz subskrybować nasz kanał CAD na Youtube, dzięki czemu otrzymasz jako pierwszy informacje o nowo dodanych samouczkach. Również zapraszamy do polubienia nas na Facebooku.

Pobierz wersję demo CAD i ćwicz modelowanie bryłowe

Nie masz pełnej wersji programu CAD ViaCAD lub SharkCAD, a chciałbyś praktycznie przećwiczyć nasze przykłady? Jeśli tak wejdź na naszą stronę poświęconą tanim programom CAD, poczytaj, który moduł Ciebie interesuje i wypełnij formularz lub napisz maila bądź zadzwoń do nas. Pamiętaj nasi doradcy zawsze mogą pomóc wybrać właściwe dla Ciebie rozwiązanie.

Modelowanie Powierzchniowe

Potrzebujesz modelowania powierzchniowego? Nic trudnego, już w ViaCAD Pro jest gama dostępnych poleceń. Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na naszej stronie internetowej modelowanie powierzchniowe.

Modelowanie Mesh Czworokątny STL

Chciałbyś modelować z siatki czworokątów swobodnie przeciągając wyciągając modyfikując siatkę mesh to seria ViaCAD Pro i SharkCAD są tym czego potrzebujesz.  Dodatkowe informację znajdują się również na stronie modelowanie mesh.