Subdivision na z siatki mesh w SharkCAD

Modelowanie łyżki 3D na siatce czworokątów

5/5 - (10 votes)

Modelowanie łyżki 3D, czyli jak szybko i łatwo wykonać być może jeden z pierwszych projektów oprartych na siatce czworokątów. Zapraszamy do lektury oraz samouczka filmowego przedstawiającego krok po kroku rysowanie w 3D łyżki w programie ViaCAD czy SharkCAD.

Modelowanie łyżki w programie ViaCAD
Łyżka 3D

Łyżka 3D – dobór techniki rysowania?

Łyżka 3D jest bardzo ciekawym zagadnieniem na początek nauki modelowania w przestrzeni. Kształt wygląda na łatwy i może wydawać się, że projekt łyżki 3D możemy szybko zrealizować. Myślę, że jest to prawdziwe spostrzeżenie nawet dla osób początkujących. Jednak warunkiem jest dobór właściwej techniki wykonania tego projektu. W profesjonalnych programach mamy standardowo do wyboru:

  • Bryłowe modelowanie
  • Powierzchniowe modelowanie
  • Hybrydowe modelowanie
  • Organiczne modelowanie (siatka czworokątów, mesh)

Więcej o technikach modelowania można poczytać tutaj:

Wracając jednak do wątku wyboru techniki rysowania uważam, że najwłaściwszym na początek będzie skorzystanie z modelowania opartego na siatce czworokątów ponieważ umożliwia bardzo szybkie i swobodne kształtowanie modelu tkzw. rzeźbienie CAD. Jednocześnie nie wymaga od użytkownika znajomości technik projektowania bryłowego czy powierzchniowego, które zawiera więcej poleceń do nauki.

Łyżka 3D – mój pierwszy projekt?

Zaczynamy, czyli uruchamiamy dobry i tani program zawierający techniki modelowania organicznego np. ViaCAD 3D. Kolejno korzystamy z dostępnych w nim poleceń. W naszym przykładzie będzie to:

  • kostka z siatki czworokątów
  • Swobodne wyciąganie (tutaj „Gripper” – czyli układ współrzędnych, którym manipulujemy)
  • Polecenie Subdivision
Model łyżki 3D na siatce czworkątów
Modelowanie łyżki 3D

Czy to możliwe, aby wykonać projekt przy tak małej ilości poleceń? – dokładnie tak w przypadku modelowania na siatce czworokątów tak to się właśnie odbywa. Łyżka 3D może być narysowana w niecałe 5 minut – tyle czasu wystarczy abyśmy ukończyli nasz własny projekt. Następnie możemy go zapisać do wielu formatów: step, iges, sat, stl lub pdf3D lub też przygotować łyżkę 3D do druku 3D. Pamiętajmy jednak, że ilość używanych poleceń jest znikoma, ale wielokrotnie powtarzamy te same polecenia. W przypadku modelowania organicznego jest to zaznaczanie krawędzi zamkniętych, ścian które chcemy swobodnie przeciągać. Na tym polega łatwość nauki programu i technik opartych na siatkach czworokątów. Często nie koncentrujemy się na mnogości funkcji, a na tkzw. rzeźbieniu naszego pożądanego kształtu 3D.

Model łyżki 3D i Drukowanie 3D

Tak, modele 3D, fajne kształty, przydatne formy możemy drukować. Daje nam to jeszcze większą frajdę. Również modeł łyżki 3D można wydrukować na drukarce 3D. W samouczku filmowym przedstawiamy do jakiego formatu należy zapisać projekt, aby przygotować go do druku 3D. Co ważne w samym programie CAD mamy zestaw narzędzi do analizy druku 3D, ale to już temat na inny wpis.

Modelowanie łyżki 3D – Kurs CAD

Naturalnie możemy wiele pisać i wiele czytać jednak praktyka czyni mistrza. Dlatego zapraszamy do własnych prób wykonania modelu łyżki 3D. Poniżej zaś przedstawiamy materiał filmowy obrazujący wykonanie.

Modelowanie łyżki w technice mesh, siatki czworokątów z Subdivision

Po obejrzeniu samouczka przedstawiającego projektowanie łyżki można zauważyć jak szybkim jest prototypownie oparte na siatce mesh, zajęło nam to zaledwie 4 minuty. Już w serii ViaCAD mamy do dyspozycji tą technikę. Naturalnie w programie można tez rysować kształty na podstawie klasycznych brył czy wyrafinowanych powierzchni.

Skąd bezpłatnie pobrać program CAD?

Ćwiczenia, próby, doświadczenie – to jest konieczne, aby sprawnie modelować w programach CAD. Same kursy CAD wiele dają i są potrzebne, ale konieczne jest też pobranie programu i korzystanie z niego bezpłatnie chodź przez jakiś czas. Do naszych darmowych kursów CAD udostępniamy bezpłatnie triale serii ViaCAD oraz SharkCAD. W celu ich otrzymania wystarczy napisać do nas wiadomość e-mail, zadzwonić lub uzupełnić formularz z wersją testową z naszej strony internetowej.

Program CAD ViaCAD 11 Modelowanie łyżki
Modelowanie Łyżki 3D w serii ViaCAD

Zachęcamy również do drobnej inwestycji w drukowany podręcznik CAD, który zawiera w sobie wiele treści podstawowych oraz konkretnych ćwiczeń modelowania rożnymi technikami. Jeśli interesuje Ciebie więc rysowanie 2D, rysowanie 3D na bryłach czy powierzchniach to ta pozycja będzie strzałem w dziesiątkę.

Podobne wpisy