Sofa 3D – szybkie projektowanie mebli
Projektowanie mebli składa się z wielu aspektów, jednym z nich jest bardzo intuicyjne szkicowanie 3D w celu uzyskania ogólnego kształtu naszego modelu, może być to np. Sofa 3D. W tym wpisie skoncentrujemy się na przedstawieniu bardzo szybkiego i łatwego w nauce sposobu rysowania mebli na podstawie właśnie Sofy 3D.
Sofa 3D – początki, czyli jaką wybrać technikę modelowania
Przy wyborze programu i techniki modelowania zróbmy kilka założeń:
- ma być łatwo, nie koniecznie muszę znać się na programach CAD
- ma być szybko, czyli zająć mi to kilka minut
- program ma być po Polsku
- dobrze żeby program był tani
Zakładając, że mają być spełnione te cztery założenia, przejdźmy do analizy podstawowych sposobów modelowania, które są dostępne:
- modelowanie bryłowe
- modelowanie powierzchniowe
- modelowanie na siatce czworokątów
Moim zdaniem, jeśli chcemy spełnić dwa pierwsze założenia, z naciskiem na opcje, że nie znamy się na modelowaniu to sugeruję modelowanie oparte na siatce czworokątów ponieważ technika ta polega na swobodnym przeciąganiu obiektów 3D przy pomocy wskazań myszą. Do tego jest to szybki sposób szkicowania 3D i model kanapa 3D możemy zrealizować już w kilka minut.
Cena programu CAD – istotna i ważna zwłaszcza na początek
Dalej oczekujemy, że program CAD jest po Polsku i jest przystępny cenowo, czyli zakup umożliwi modelowanie mebli 3D, a przy tym program CAD będzie tanim CADem. W tym spisie skoncentrujemy się na samouczku, który może być wykonany już w ViaCAD 3D, a koszt tego programu w 2021 roku wynosi około 900 zł i jest po Polsku na Windowsa lub Maca. Uważam, że jest to cena, którą może nawet hobbista wydać i sprawić sobie bardzo ciekawy prezent np. na imieniny.
Skąd pobrać program CAD – czy muszę go kupić?
Program CAD można pobrać bezpłatnie z naszych serwerów, jest to licencja czasowa, ale w pełni funkcjonalna. Jeśli chcesz więc wykonać projekt kanapy 3D według poniższego samouczka, a nie tylko obejrzeć to zapraszamy do uzupełnienia formularza z naszej strony internetowej:
Podsumowując, nie musisz kupować programu, aby wykonać ten samouczek. Okres testowy jest wystarczająco długi, aby rozpocząć naukę programu. Z czasem zapraszamy do zamówienia cada, abyś mógł / mogła cieszyć się możliwością pracy bez ograniczeń czasowych.
Kanapa 3D – czas na pracę, a nie leżakowanie
Rozpoczynamy więc projektowanie, mamy już wybraną technikę oraz program cad ViaCAD 3D, który umożliwi nam wykonanie modelu sofy 3D. Po instalacji i uruchomieniu należy odszukać pasek techniki modelowania, można go wybrać z górnej zakładki: Rysuj-Mesh:
Właśnie dzięki tym funkcjom możesz wykonać wiele bardzo ciekawych projektów 3D. Jest to też bardzo dobry algorytm projektowania przeznaczony również do drukowania 3D. W ramach ciekawości napiszę, że ViaCAD ma w sobie wbudowane polecenia analizy druku 3D.
Samouczek filmowy z modelowania mebli oraz tworzenia sceny i renderowania
Poniżej przedstawiam kompletny bezpłatny samouczek do wykonania sofy 3D. Zwróćcie uwagę jak niewiele poleceń jest potrzebnych do wykonania tego modelu. Korzystam głównie z polecenia prymityw prostopadłościan. Natomiast w celu uzyskania owalnych kształtów uaktywniam algorytm Subdivision Catmull-Clark.
Renderowanie i tworzenie scen w programach CAD
Zwieńczeniem naszej pracy w wielu przypadkach jest nie tylko sam model 3D, zapis do wielu formatów np. iges, step, dwg, obj, stl itd, ale również profesjonalny rendering. W wersjach ViaCAD Pro oraz SharkCAD jest możliwe uzyskanie efektownych zdjęć z nakładaną tekstura, czy grą świateł. Obecny wpis w żaden sposób nie wyczerpuje tego tematu, ale sygnalizuje zagadnienie.
Poniżej przedstawiam zdjęcie z renderingu samej sofy, natomiast na samej górze wpisu oraz w samouczku filmowym (około 11 minuty) jest pokazane jak łatwo można zbudować scenę, wizualizację naszego projektu, Z pewnością będą to przydatne narzędzia jeśli chcemy w sposób profesjonalny przedstawiać efekt naszej pracy klientom. Warte zauważenia jest również to, że nasz model sofy możemy dodać do własnej biblioteki gotowych elementów. Dzięki temu w kolejnym naszym projekcie wystarczy otworzyć własną bibliotekę i przeciągnąć na ekran gotowy już wcześniej utworzony model 3D np. kanapy.
Jak zacząć naukę CADa?
Z tym pytaniem spotykamy się bardzo często i zawsze powtarzamy, że wystarczą chęci. Twierdzę tak ponieważ materiały do nauki oraz program można pobrać bezpłatnie z naszych stron internetowych. Udostępniamy wiele ciekawych wpisów na blogu CAD CAM oraz bezpłatne materiały do nauki: