Tutorial CAM półfabrykat

Tutorial CAM frezowanie brył

5/5 - (7 votes)

Tutorial CAM z frezowania brył to kolejny obszerny zasób wiedzy z programowania maszyn CNC. W tym tutorialu skoncentruję się na utworzeniu czterech zabiegów technologicznych wykonanych na podstawie modelu 3D. Dodatkowo podpowiem jak zapisywać półfabrykat po ukończonej części operacji obróbkowych, co znacznie skróci czas symulacji i weryfikacji ruchów narzędzi w dalszej części projektu.

Tutorial CAM z frezowania – czego się nauczę?

W tym bezpłatnym tutorialu nauczysz się podstaw programowania frezarek na bazie modeli 3D. Zakładam, że znasz już podstawy interfejsu programu SmartCAM, jeśli nie to zapraszam do obejrzenia poprzednich materiałów. Samouczki są chronologicznie ułożone na naszej stronie internetowej: Kurs CAM programowanie CNC.

Co obejmuje ten materiał szkoleniowy:

 • Pracę z warstwami
 • Tworzenie zarysu z bryły
 • Pracę z filtrami (ułatwiają wybór geometrii z obszaru graficznego)
 • Tworzenie regionów
 • Pracę z procesami: kontur, kieszeń, regiony
 • Aktywację symulacji
 • Tworzenie półfabrykatów do dalszej pracy

Na co zwrócić uwagę podczas nauki programowania z frezowania?

Ergonomia programowania CAM

Tutorial CAM z frezowania zawiera wiele interesujących kwestii. Warto na pewno przyjrzeć się ergonomi pracy. Mam tutaj na uwadze porządek projektu, czyli pracę na warstwach i odpowiednie ich nazewnictwo, które przyśpieszają pracę. Nawet takie drobnostki jak kolor warstw, czy narzędzi może okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza jeśli wrócimy do projektu po jakiejś dłuższej przerwie.

Tutorial CAM praca z warstwami
Ergonomia pracy CAM z warstwami

Wybór operacji, strategii obróbkowych

Dalej warto zwrócić uwagę na zastosowane Procesy obróbkowe i ich pod-strategię. Przykładowo Proces Kieszeni zawiera kilka pod-strategii:

 • Ofset
 • Spirala
 • Spirala prawdziwa
 • Zig-Zag
 • Liniowa
 • Morficzna
Frezowanie 2D kieszeni w popularnym programie CAM.
Frezowanie 2.5D Kieszeni

W zależności od ich wyboru uzyskujemy zupełnie inny efekt. Ważne jest, abyś testując program mógł/a poobserwować ruch narzędzia, bo układ ścieżki w zależności od dokonanych wyborów pod-strategii wprowadza zmiany. W programie bardzo łatwo można regenerować operacje, czyli nie tworzymy ich nigdy od nowa. Wzorujemy się już na utworzonym procesie technologicznym. Również ten aspekt jest przedstawiony w poniższym samouczku z programowania maszyn numerycznych CNC.

Korzystanie z półfabrykatów

Kolejny ważny aspekt tego tutoriala z programowania maszyn numerycznych, to utworzenie po kilku zabiegach obróbkowych z półfabrykatu. Zasada ta przyśpiesza nam pracę z samymi operacjami, ale i weryfikacją, analizą symulacji.

Tutorial CAM półfabrykat
Półfabrykat po kilku strategiach w oprogramowaniu CAM

Naukę czas zacząć – zapraszamy na film:

Materiał można obejrzeć poniżej na naszym blogu CAD CAM w tym wpisie lub kanale YouTube. Tutorial CAM z frezowania 2.5D jest nagrany z dźwiękiem oraz w wysokiej rozdzielczości.

Tutorial CAM z frezowania 2.5D na podstawie modeli bryłowych 3D

Skąd pobrać za darmo program CAM?

Program do nauki można pobrać z naszych serwerów. Skontaktuj się z nami a pomożemy dobrać Tobie właściwy moduł do testów. Do wykonania tego samouczka wystarczy moduł SmartCAM Production Milling. Jest to najtańsza wersja i umożliwia generowanie g-kodu na frezarki, plotery, lasery, routery. O samym produkcie można poczytać na naszej stronie internetowej: Obróbka 2D. Jeśli „wciągnie” Ciebie programowanie z zakresu frezowania to również mamy dostępne moduły do toczenia. Więcej informacji odnajdziesz na stronie z zakresu oprogramowania CAM do tokarek CNC 2 osiowych oraz z napędzanymi narzędziami.

Bezpłatne pdf do nauki CAM

PDF to kolejny tutorial CAM z frezowania, który otrzymujesz zawsze rozpoczynając testy programu. Przygotowaliśmy również zestaw szkoleniowy z zakresu wiedzy teoretycznej i praktycznej do modułów:

 • Frezowania
 • Toczenia
 • Wycinania Drutowego

Zwróć uwagę jak wiele masz możliwości samodoskonalenia:

 • Darmowe pdf
 • Darmowy kurs filmowy dostępny na naszej stronie
 • Bezpłatna wersja trial oprogramowania CAM

Do tego otrzymujesz nasze wsparcie techniczne. Możesz do nas zadzwonić, napisać maila lub połączyć się on-line w celu uzyskania pomocy przy programowaniu maszyn CNC. Jeśli swoją naukę chcesz połączyć z wygenerowaniem g-kodu na maszynę, to możesz to uzyskać. Mamy dostępne szereg postprocesorów do wielu maszyn. Daj nam znać jaką maszynę posiadasz, a prześlemy do testów bazowy generator kodu. Jeśli chcesz na tym etapie wygenerować domyślny kod, to wraz z wersją testową otrzymujesz podstawowy postprocesor opary na kodzie ISO. Z pewnością ten tutorial CAM z frezowania będzie dobrym wstępem do utworzenia pierwszych zabiegów technologicznych i wygenerowania g-kodu na maszynę CNC.

Szkolenie indywidualne z programowania CAD CAM?

Szukasz indywidualnego szkolenia z programowania CAD CAM? Jeśli tak to daj nam znać. Przygotujemy propozycję bezpośredniego spotkania lub połączenia on-line tylko dla Ciebie. Dostosujemy materiał szkoleniowy do indywidualnych potrzeb z zakresu programowania maszyn numerycznych z systemem CAM.

Zapraszamy do testów, nauki, a może i zakupu u nas oprogramowania SmartCAM.

Podobne wpisy