CAM 2023

CAM 2023

5/5 - (6 votes)

CAM 2023 został już oddany do użytku programistom maszyn CNC. SmartCAM w nowej odsłonie został rozbudowany o wiele użytecznych poleceń, które ułatwiają na co dzień pracę technologom. Bardzo nas cieczy, że część usprawnień przez nas zgłoszonych zostało wprowadzonych w nowej wersji SmartCAM 2023.


CAM 2023 – Praca z danymi

W wersji 2023 wprowadzono wiele ulepszeń rozszerzających wizualizacje oraz pracę z danymi dostępnymi w oknie dialogowym – Lista Elementów. Dotyczy to zarówno geometrii na warstwach jak również ścieżki narzędzia. Ku przypomnieniu wspomnę, że dane ruchów narzędzia są dostępne w postaci współrzędnych w liście elementów. Zdjęcie listy elementów z nową opcją wyszukiwania jest przedstawione poniżej:

Wyszukiwanie listy elementów
Wyszukiwanie danych z listy elementów dostępnych na warstwach i krokach.

Dzięki tej opcji programista może wpisać jakąś daną np. 0.4mm, a program wynajdzie elementy, które takową daną zawierają.

Praca z danymi jest w wersji 2023 otwarta dla technologów, którzy mogą po prostu dane skopiować z listy elementów i wyeksportować je np do notatnika.

Kopiowanie danych
Kopiowanie danych z listy elementów

Nowa wersja została rozbudowana o filtrowanie zawartości Listy Danych. Dzięki temu możemy ograniczać widok listy elementów, danych np tylko do geometrii czy ścieżki narzędzi. Do tej pory ta funkcjonalność była dostępna w obszarze graficznym ang. Graphics View lub Liście Elementów ang. List View.

Filtrowanie Listy Danych
Filtrowanie Listy Danych

CAM 2023 – Podgląd i wyświetlanie modelu

Wizualizacja graficzna z pewnością jest ważną częścią programu. Ustawianie przekroju zostało przedstawione o nową płaszczyznę połączoną z czterema strzałkami. Dzięki tej grafice jeszcze łatwiej jest ustawić oczekiwany widok. Z pewnością pomoże to pracę w module tokarkowym.

CAM 2023
CAM 2023 – z nowym podglądem przekroju.

Oś w obszarze graficznym została dodana, aby ułatwić orientację aktualnej płaszczyzny, Ma to znaczenie przy tworzeniu geometrii oraz indeksacji maszyny.

Znacznik płaszczyzn
Nowy układ osi wizualizujący płaszczyznę

Z drobny usprawnień użytkowych obracanie modelem w nowej wersji jest realizowane bezpośrednio poprzez prawy przycisk myszy. Zaś przybliżanie i oddalanie poprzez kółko myszy. W poprzedniej wersji należało korzystać z kombinacji [ctrl+shift+myszka].

CAM 2023 – Interfejs użytkownika

Zmiany z interfejsem mają zawsze na celu szybsze programowanie poprzez łatwiejszy dostęp do dostępnych poleceń. Producent SmartCAMa dodał do paska poleceń opcje wyrównania. Dzięki temu możemy ułożyć narzędzia po prawej, po lewej stronie lub po środku według własnych upodobań.

Wyrównanie pasków poleceń
Wyrównanie paska narzędzi

Polecenia sekwencji oraz ukrywania i pokazywania geometrii zostały domyślnie dodane do „prawego przycisku myszy”, co skraca czas wyboru funkcji.

Dostępne polecenia z pod prawego przycisku myszy
Dostępne polecenia z pod prawego przycisku myszy

W kolejnej odsłonie Menadżer warstw został poszerzony o wyświetlanie listy elementów na danej warstwie. Dzięki temu od razu wiemy czy i ile obiektów posiada dana warstwa.

Menadżer warstw z listą elementów
Liczba elementów – nowa kolumna w oknie Menadżera Warstw

Ciekawym dodatkiem jest kolejna grupa predefiniowanych widoków. Domyślnie jest wyłączona, ale możemy ją dodać klikając prawym przyciskiem myszy na szarym głównym pasku poleceń.

Predefiniowane widoki
Zdefiniowane widoki

CAM 2023 – Zawijanie geometrii i ścieżki

W wersji CAM 2023 zostało znacznie uproszczone zawijanie geometrii lub ścieżki. Wystarczy wybrać oś obrotu, kąt oraz wskazać element.

Zawijanie geometrii lub ścieżki
Nowe okno zawijania

Wraz z nowym oknem zawijania producent dodał nowy proces technologiczny – Zawijanie. Jest to kolejne bardzo istotne usprawnienie, które ma bezpośredni wpływ na przyśpieszenie pracy z programem CAM SmartCAM 2023.

Proces zawijania
Nowy proces zawijanie

CAM 2023 – Jak pobrać wersję testową

Bezpłatną wersję testową SmartCAMa można pobrać po uzupełnieniu formularza zapytania z naszej strony lub po napisaniu do nas wiadomości e-mail. Do testów udostępniamy różne moduły:

Na początku może być trudno wybrać właściwy moduł. Dlatego zawsze można w treści zapytania lub wiadomości e-mail napisać do nas o swoim parku maszynowym i o detalach jakie mają być produkowane.

Zazwyczaj do testów udzielamy miesięcznej wersji, SmartCAM 2023 jest udostępniany w języku angielskim. Jest to produkt amerykańskiej firmy SmartCAMcnc.

Podobne wpisy