Falina Twój Partner w Programach CAD i CAM
email: info@falina.pl
tel +48 22 296 78 98

Jaki program CAD CAM wybrać – SmartCAM 2021 nowa wersja

Jaki program CAD CAM wybrać?

Jaki program CAD CAM wybrać – takie pytanie często nasi przyszli użytkownicy zadają nam przed zakupem. Dla nas odpowiedź jest łatwa, ale chcielibyśmy, aby odpowiedź nie wynikała tylko z naszej wypowiedzi, ale i faktu, że co roku rozwija się nasze oprogramowanie podążając za wskazówkami naszych klientów. Poniżej opisaliśmy wybrane aspekty.

Jaki program CAD CAM wybrać? - SmartCAM

SmartCAM 2021 – kolejna wersja

W połowie listopada ukazała się nowa wersja programu oznaczona symbolem 2021. Rok 2020 jest dla większości z nas trudnym rokiem z powodu pandemii na całym świecie. Mimo to producent dołożył wszelkich starań, aby program CAM zawierający również wiele zagadnień CAD został wzbogacony o nowe funkcje, które ułatwiają pracę technologom.

Co nowego w wersji 2021

W programie CAD CAM SmartCAM 2021 producent rozwinął kilka dziedzin:

  • Interfejs użytkowania i menadżer warstw
  • Standaryzacja okna otwieranych plików z Windows 10
  • Parametryzacja kontroli dojść narzędzia
  • Programowanie makr
  • Rozwinięcie otwartego języka pisania postprocesorów
  • Aktualizacja formatów importu i eksportu
  • Nowy moduł służący do otwierania, analizy i symulacji utworzonych projektów

Wybrane dodane nowości w CAD CAM

Na początek warto zwrócić uwagę na aspekty interfejsu jak nowy menadżer warstw, dzięki któremu użytkownicy w szybki sposób nadadzą cechy kolorów, przezroczystości maski, czy ukrycia. Ponad to jednym kliknięciem włączą lub wyłączą warstwy w menadżerze. Ilustracja poniższa przedstawia wygląd nowego menadżera warstw.

Wartwy w programie CAD CAM
Menadżer warstw dla trybu CAD CAM

Drugą kwestia z zagadnień interfejsu jest drobna, ale przydatna cecha dostosowania okna otwieranych plików do standardów Windowsa 10. Dzięki temu jest szybki dostęp do drzewa katalogów, ale i praktyczny podgląd projektów jak na zdjęciu poniżej.

Następną ciekawą właściwością jest rozbudowa otwartego języka programowania makr i możliwość dodania zdjęć, ilustracji do własnych okien dialogowych. Jak wiemy makra są potężną zaletą programowania w SmartCAMie. Dzięki nim użytkownik może stworzyć automatyzację własnej pracy. Poniżej przedstawiamy zdjęcie okna dialogowego makra tworzącego projekt CAD oraz technologią CAM od A…do Z.. Osoby zainteresowane przetestowaniem działania takiego makra prosimy o kontakt. Możemy również utworzyć dla Państwa podprogramy-makra według potrzeb indywidualnych firmy.

Programowanie makr w programie CAD CAM
Własne makra, podprogramy w programie CAD CAM

Ostatnią nowością, którą chcemy przedstawić w tym wpisie jest informacja o nowym module służącym do analizy utworzonego projektu w SmartCAMie. Narzędzie to będzie szczególnie przydatne jeśli operator maszyny będzie chciał obejrzeć projekt, sprawdzić kolejność pracy, włączyć symulację i zweryfikować ruchy narzędzia . Dzięki temu będzie wiedział dokładnie co ma wykonać na maszynie CNC i w jakiej kolejności.

Program CAD CAM – samouczek i program do pobania

Dla osób zainteresowanych udostępniamy bezpłatną wersję testową programu CAD CAM do pobrania z naszych linków. Wystarczy napisać do nas wiadomość poprzez e-mail lub skontaktować się telefonicznie bądź poprzez formularz kontaktowy: