Jaki program CAD CAM wybrać - SmartCAM

Jaki program CAD CAM wybrać?

4.9/5 - (15 votes)

Jaki program CAD CAM wybrać?

Jaki program CAD CAM wybrać – takie pytanie często nasi przyszli użytkownicy zadają nam przed zakupem. Dla obecnych już użytkowników naszego programu CAM odpowiedź jest znana, ale chcielibyśmy, abyś i Ty mógł utwierdzić się w wyborze. Naturalnie wybór należy rozpatrzeć przyglądając się kilku punktom:

 • Jaki mam lub będę mieć park maszynowy
 • Jakie otrzymam wsparcie
 • Czy mogę skorzystać z wersji testowej
 • Czy są dostępne szkolenia lub materiały dydaktyczne.
 • Jak program się rozwija

Jaki program CAM do maszyn CNC?

Park maszynowy, który aktualnie posiadamy lub będziemy posiadać jest jednym z głównych wyznaczników wyboru systemu CAM. Fakt ten wynika z tego, że programy CAM są modułowe i tak np. SmartCAM może obsługiwać:

 • Frezarki
 • Tokarki
 • Wycinarki Drutowe
 • Maszyny do cięcia wodą i laserem

Nie zagłębiając się w szczegóły skomplikowania każdej maszyny, to tą listę można podzielić chociażby dla frezarek na 2.5, 3 lub 5 osiowe maszyny CNC. Zaś dla tokarek grupę możemy podzielić na 2 osie lub z napędzanymi narzędziami. Idąc tropem tego podziału proponuje zapoznać się z opisem modułów dostępnym na naszych stronach internetowych:

Podsumowując wybór programu CAM względem własnego parku maszynowego należy podjąć zadając sobie pytanie czy system CAM obsłuży nasze maszyny. Jeśli nie masz pewności przygotuj opis swoich maszyn np. w pliku tekstowym i wyślij do nas pytanie. Dobierzemy względem tego podziału odpowiednie moduły CAM.

Wsparcie techniczne dla programów do maszyn CNC

Moim zdaniem jest to jeden z ważnych aspektów, zwłaszcza jeśli jeśli dopiero zaczynamy przygodę z programem. Często na początku pojawiają się pytania co do obsługi programu, doboru postprocesora, doboru narzędzi czy poprawnej pracy maszyny CNC. Z naszej strony w ramach zakupu programu jesteśmy do dyspozycji w ramach bezpłatnego wsparcia poprzez kontakt telefoniczny, e-mailowy czy połączenie on-line.

Materiały szkoleniowe do programu CAM

Ten aspekt jest jednym z filarów potrzebnych do rozpoczęcia nauki programowania maszyn CNC off-line. Z pewnością zastanawiając się jaki program CAD CAM wybrać należy zwrócić uwagę na materiały dydaktyczne. Dla przykładu w ramach inwestycji w program SmartCAM udostępniamy:

 • Książki PDF do nauki systemów CAM – różnych modułów
 • Bezpłatny kurs CAM – nagranie filmowe
 • Kursy internetowe na stronie producenta
 • Kanał Youtube poświęcony tematyce CAD CAM
 • Blog poświęcony tematyce CAD CAM

Rozwój programu CAD CAM

Licencje wieczyste i sprzedaż programu w danym roku gwarantują, że nasz CAM i nasz park maszynowy będzie współgrał. Mimo to uważam, że zadając sobie pytanie jaki program CAD CAM wybrać należy zwrócić uwagę na aspekt corocznego rozwoju. Wiedząc, że program cały czas się rozwija jesteśmy pewni, że możemy zaktualizować produkt i otrzymać najnowsze algorytmy, które usprawniają pracę z interfejsem, ale i naszą technologią. Spis i rozwój kolejnych wersji SmartCAMa możemy odnaleźć na stronie producenta.

Jaki program CAD CAM wybrać? - SmartCAM

SmartCAM 2023: Jaki program CAD CAM wybrać?

Poszerzając ten wpis już w 2023 roku cieszymy się, że ukazała się kolejna wersja programu CAM. Producent rozbudował program w kilku aspektach:

 • Interfejs użytkownika
 • Praca z danymi
 • Podgląd i wyświetlanie modelu
 • Interfejs użytkownika
 • Ergonomia pracy

Dodatków informacje umieściliśmy w naszym wpisie dotyczącym nowej wersji: CAM 2023.

Program CAM: SmartCAM 2022

Odsłona programu CAM dedykowana na 2022 rok wprowadziła wiele udogodnień dla programistów obrabiarek CNC. Zachęcamy do bezpłatnych testów programu. O samych nowościach można również poczytać na naszym blogu: CAM 2022

SmartCAM 2021 – kolejna wersja

W połowie listopada ukazała się nowa wersja programu oznaczona symbolem 2021. Rok 2020 jest dla większości z nas trudnym rokiem z powodu pandemii na całym świecie. Mimo to producent dołożył wszelkich starań, aby program CAM zawierający również wiele zagadnień CAD został wzbogacony o nowe funkcje, które ułatwiają pracę technologom.

Co nowego w wersji 2021

W programie CAD CAM SmartCAM 2021 producent rozwinął kilka dziedzin:

 • Interfejs użytkowania i menadżer warstw
 • Standaryzacja okna otwieranych plików z Windows 10
 • Parametryzacja kontroli dojść narzędzia
 • Programowanie makr
 • Rozwinięcie otwartego języka pisania postprocesorów
 • Aktualizacja formatów importu i eksportu
 • Nowy moduł służący do otwierania, analizy i symulacji utworzonych projektów

Wybrane dodane nowości w CAD CAM

Na początek warto zwrócić uwagę na aspekty interfejsu jak nowy menadżer warstw, dzięki któremu użytkownicy w szybki sposób nadadzą cechy kolorów, przezroczystości maski, czy ukrycia. Ponad to jednym kliknięciem włączą lub wyłączą warstwy w menadżerze. Ilustracja poniższa przedstawia wygląd nowego menadżera warstw.

Wartwy w programie CAD CAM
Menadżer warstw dla trybu CAD CAM

Drugą kwestia z zagadnień interfejsu jest drobna, ale przydatna cecha dostosowania okna otwieranych plików do standardów Windowsa 10. Dzięki temu jest szybki dostęp do drzewa katalogów, ale i praktyczny podgląd projektów jak na zdjęciu poniżej.

Następną ciekawą właściwością jest rozbudowa otwartego języka programowania makr i możliwość dodania zdjęć, ilustracji do własnych okien dialogowych. Jak wiemy makra są potężną zaletą programowania w SmartCAMie. Dzięki nim użytkownik może stworzyć automatyzację własnej pracy. Poniżej przedstawiamy zdjęcie okna dialogowego makra tworzącego projekt CAD oraz technologią CAM od A…do Z.. Osoby zainteresowane przetestowaniem działania takiego makra prosimy o kontakt. Możemy również utworzyć dla Państwa podprogramy-makra według potrzeb indywidualnych firmy.

Programowanie makr w programie CAD CAM
Własne makra, podprogramy w programie CAD CAM

Ostatnią nowością, którą chcemy przedstawić w tym wpisie jest informacja o nowym module służącym do analizy utworzonego projektu w SmartCAMie. Narzędzie to będzie szczególnie przydatne jeśli operator maszyny będzie chciał obejrzeć projekt, sprawdzić kolejność pracy, włączyć symulację i zweryfikować ruchy narzędzia . Dzięki temu będzie wiedział dokładnie co ma wykonać na maszynie CNC i w jakiej kolejności.

Wersja testowa Programu CAD CAM – samouczek i program do pobania

Wersja testowa programu CAM zwłaszcza przed zakupem jest ważnym elementem przy wyborze systemu CAM. Dla osób zainteresowanych udostępniamy bezpłatną wersję testową programu CAD CAM do pobrania z naszych linków. Wystarczy napisać do nas wiadomość poprzez e-mail lub skontaktować się telefonicznie bądź poprzez formularz kontaktowy. Mamy nadzieję, że tym wpisem trochę ułatwiamy odpowiedź na pytanie, który program CAM wybrać.

Podobne wpisy