SmartCAM Adaptive HSM interfejs

Obróbka Skrawaniem Adaptive HSM

5/5 - (6 votes)

Program do Obróbki skrawaniem Adaptive HSM

Program do obróbki skrawaniem w programach CAD CAM zawiera standardowy zestaw ścieżek kieszeni, wierszowania, czy np. profilowania. Wszystkie algorytmy oparte są na poprawnym zbieraniu materiału. Jednak w pewnych skrajnych przypadkach mogą powodować większe zużycie narzędzia, poprzez pracę stałym pełnym kątem opasania w materiale. Również newralgiczne dla procesu skrawania są obszary wejścia w materiał. Z tego powodu zostały opracowane nowe techniki w systemach CAM. Przykładowo w programie SmartCAM nazywają się one procesami Adaptive HSM i są bardzo wydajnymi i dynamicznymi ścieżkami gwarantującymi łagodniejszą pracę maszyny i mniejsze zużycie narzędzia

Klasyczna obróbka skrawaniem

 • Stałe odsunięcie freza
 • Zmienne siły obciążenia narzędzia
 • Różna wielkość wiórów
 • Może wystąpić praca pełną szerokością freza
Program do obróbki skrawaniem strategią klasyczną - SmartCAM
Obróbka skrawaniem – Proces Klasyczny

Adaptive HSM wydajna obróbka skrawaniem

 • Kontrola kąta opasania
 • Stałe siły obciążania narzędzia
 • Stosunkowo cienkie wióry
 • Brak pracy pełną szerokością narzędzia
Obróbka skrawaniem HSM Adaptive ze stałym kątem opasania
Obróbka skrawaniem – Proces Adaptive HSM w SmartCAM

Kiedy stosować procesy HSM Adaptive?

Z powyższego porównania wynika, że nowe algorytmy Adaptive HSM są dużo lepszym rozwiązaniem. Dlatego powinniśmy używać ich zawsze kiedy możemy, czyli przy:

 • Dużych warstwach materiału do usunięcia – obróbka zgrubna
 • Trudnych materiałach do obróbki – kontrola pracy narzędzia
 • W kieszeniach – frez wejdzie po spirali i wyfrezuje materiał
 • W rowkach – prawidłowa praca bez pełnego wejścia freza
 • Wszędzie gdzie uznamy, że wykonamy pracę tą techniką szybciej

W programie CAM SmartCAM mamy wiele procesów opartych o techniki Adaptive:

 • Planowanie Proces Adaptive
 • Kieszeń Proces Adaptive
 • Profil Proces Adaptive
 • Regiony Proces Adaptive
 • Kieszenie z Brył Proces Adaptive
 • Planar z Brył Proces Adaptive

Adaptive Planowanie

Proces pozwala na obróbkę jednej lub więcej powierzchni, z wyspami lub bez, przy użyciu szybkiej adaptacyjnej ścieżki narzędzia. W programie wskazujemy zewnętrzne i wewnętrzne granice, a program automatycznie ułoży ruchy narzędzia.

Obróbka HSM - Strategia planowania SmartCAM
Planowanie HSM w programie CAM

Adaptive Kieszeń z zejściem spiralnym

Proces pozwala na obróbkę jednej lub więcej kieszeni, z wyspami lub bez, przy użyciu szybkiej adaptacyjnej ścieżki narzędzia. W programie wskazujemy granicę kieszeni oraz wewnętrzne profile wysp. System automatycznie obliczy lokalizację początkową w środku największego obszaru kieszeni i dla każdej kieszeni, a następnie narzędzie wejdzie w materiał przy użyciu techniki spiralnej lub pochyłej.

Program do Obróbki skrawaniem - Kieszeń ze spiralą w HSM
Kieszeń HSM w programie CAM

Adaptive Profil

Proces pozwala na wykonanie obróbki profilu otwartego. Z tego powodu narzędzie wchodzi w materiał od zewnętrznej strony i nie musi dodawać wejścia spiralnego czy pochyłego.

Profil Otwarty w programie CAM HSM
Profil otwarty HSM w programie CAM

Adaptive Regiony

Proces pozwala na łączenie wszystkich technik w jednym modelu to jest planowania, kieszeni, czy otwartego profilu. Przed wykonaniem obróbki należy zaznaczyć w programie regiony obróbkowe.

Stały kąt opasania Region w Adaptive HSM ze stałym kątem opasania
Proces Regionu HSM w programie CAM

Kieszenie i Planar z Brył – strategie Adaptive HSM

Procesy obróbki planar i kieszeni z brył oparte są na tym samym algorytmie co strategie powyżej, różnica między nimi jest taka, że tworzą ścieżkę bezpośrednio z modelu przestrzennego 3D. Dzięki temu użytkownik zaznacza ściany modelu, a nie krzywe tworzące model.

Obróbka skrawaniem Adaptive HSM w SmartCAM

Obróbka HSM – Jaki program CAM wybrać?

Jaki wybrać program CAM do obróbki skrawaniem z HSM? takie pytanie często otrzymujemy podczas rozmowy telefonicznej, czy na wspólnych spotkaniach. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu nasi użytkownicy przekonają się do technik HSM adaptive. Z tego powodu zachęcamy do inwestycji w program SmartCAM moduł Advanced Miling, Advanced Turning lub Free Form który zawierają już w standardzie te techniki.


W celu uzyskania bezpłatnej wersji testowej zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub uzupełnienie formularza z naszej strony internetowej.

Wersja testowa SmartCAM…

Kurs CAM na kanale YouTube

Jeśli zaczynasz przygodę z programowaniem maszyn CNC przy pomocy systemów CAM np. SmartCAM, to zapraszamy do subskrypcji naszego kanału CAD CAM, na którym odnajdziesz wiele darmowych tutoriali. Subskrybując nasz kanał będziesz otrzymywał w pierwszej kolejności powiadomienia o nowo dodanych materiałach. Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału CAD CAM.

Podobne wpisy