Import formatów dwg dxf w ViaCAD lub SharkCAD

DWG DXF import plików z AutoCAD®

5/5 - (8 votes)

DWG DXF są formatami wywodzącymi się z programu CAD AutoCAD® firmy Autodesk. Pierwszy format .dwg został użyty w oprogramowaniu AutoCAD® w okolicy 1982 roku. Celem, który miał być realizowany było przenoszenie danych projektowych modeli płaskich i przestrzennych. Drugi format .dxf również został opracowany przez firmę Autodesk z tą różnicą, że miał służyć do szeroko pojętej wymiany danych między programami. Dxf jest formatem otwartym ASCII (można otworzyć plik w notatniku np. Notepad++ i obejrzeć składnie).

Import formatów DWG i DXF

Dwg Dxf można importować do oprogramowania projektowego 2D i 3D ViaCAD lub SharkCAD. Pliki z tym zapisem nie muszą pochodzić z AutoCAD®, ale mogą być też importowane z alternatywnych programów CAD.

Jak importować formaty w ViaCAD lub SharkCAD

W celu zaimportowania formatów .dxf i .dwg wystarczy z menu górnego wybrać polecenie: Plik-Import, a następnie wybrać oczekiwane rozszerzenie plików CAD.

dwg dxf  import formatów w ViaCAD lub SharkCAD
Import formatów

W zależności od importowanego formatu np. step, sat iges itd. w programie podświetlane są dodatkowe opcje. W tym przypadku można wczytać plik z różnymi jednostkami.

Wymiana danych z programami CAD

Eksport plików dxf i dwg może zostać zrealizowany na dowolnym etapie pracy z programem ViaCAD lub SharkCAD. Naturalnie swoją codzienną pracę zapisujemy w natywnych formatach CAD dla używanego CADa. Jednak jeśli nasz kooperant chciałby skorzystać z naszej pomocy i zaimportować do oprogramowania np. AutoCAD LT, to można korzystać z eksportu do dwg lub dxf.

Jak eksportować formaty w ViaCAD lub SharkCAD

W celu eksportu do formatu dxf lub dwg należy wybrać z menu górnego Plik–Eksport i kolejno wybrać odpowiedni format z okna dialogowego.

dwg dxf eksport formatów w ViaCAD lub SharkCAD
Eksport plików CAD

W opcjach eksportu można wybrać wersję zapisu, jednostki, a co ważne wskazać, którą część naszego projektu chcemy zapisać w wybranym formacie.

Automatyczna zamiana wielu plików

Zamiana wielu pików, formatów z różnymi rozszerzeniami CAD jest możliwa w naszym cadzie. Wystarczy wskazać jakie rozszerzenia chcemy zamieniać i na jaki format docelowy. Program automatycznie utworzy konwersję formatów. Np możemy zamienić wszystkie posiadane pliki z naszego katalogu z rozszerzeniem STEP na SAT. Na ilustracji poniżej są możliwe zamiany w SharkCAD Pro. Można masowo importować pliki z programów Catia V4, Catia V5, ProE®, Inventor®, czy Solidworks®. Jeśli więc posiadasz wiele plików, które chcesz zamienić np. na step lub iges to nasze rozwiązanie będzie dla ciebie idealne.

Konwersja, zamiana wielu plików na inny format
Zamiana wielu plików na inny format

Zamiana DWG do DXF

Zamiana dwg do dxf jest możliwa w naszym programie. Wystarczy zaimportować plik, a następnie wybrać eksport według opisu powyżej.

Konwersja dwg dxf do PDF

Konwersja plików do PDF (dwg to pdf lub dxf to pdf) jest bezpośrednio możliwa z programu ViaCAD lub SharkCAD. Ponad to w zależności od tego czy mamy model płaski czy przestrzenny możemy zamienić model na pdf 2D lub pdf 3D. Jest to niesamowita funkcjonalność zwłaszcza dla osób, które chcą przedstawić swój projekt osobom nie posiadającym oprogramowania CAD np. ViaCAD.

Pdf do dxf lub pdf to dwg

Jeśli posiadasz plik pdf i chcesz zamienić go na format CAD, to możesz zrobić to już w ViaCAD 2D v12. Jeśli jednak nie posiadasz naszego programu to możesz kupić też sam konwerter formatów do pdf. Ta funkcjonalność przyda się jeśli posiadasz dokumentację pdf, ale zgubiłeś/aś swój pierwotny projekt w formacie dwg dxf. Program ViaCAD zamieni istniejący plik pdf na plik CAD zbudowany z linii, łuków, wymiarów itp.

Bezpłatna wersja testowa CADa

Bezpłatną wersję testową możesz otrzymać kontaktując się z nami poprzez:

  • wiadomość e-mail (stopka strony)
  • formularz
  • telefon (stopka strony)

Który program CAD wybrać?

Proponujemy oprogramowanie CAD ViaCAD lub SharkCAD. Obie wersje oparte są na jednym interfejsie, ale różnią się funkcjonalnością. Jeśli szukasz programu do importu różnych formatów CAD i dalszej pracy to oba rozwiązania będą dla Ciebie odpowiednie. Seria ViaCAD jest bardzo tanim oprogramowaniem CAD i podzielonym na projektowanie 2D i 3D. Zapraszamy do darmowych wersji trial. Dodatkowo możemy połączyć się on-line i zademonstrować sposób pracy oraz możliwości poszczególnych wersji zarówno w kwestii importu, eksportu zamiany plików jak i sposobu pracy z cadem.

Model Szklarni, domu czy mebli  wszystko to jest możliwe w programach cad ViaCAD lub SharkCAD
Przykładowe projekty ViaCAD i SharkCAD

Podobne wpisy