Modelowanie łyżki 3D na siatce czworokątów
Modelowanie łyżki 3D, czyli jak szybko i łatwo wykonać być może jeden z pierwszych projektów oprartych na siatce czworokątów. Zapraszamy do lektury oraz samouczka filmowego przedstawiającego krok po kroku rysowanie w 3D łyżki w programie ViaCAD czy SharkCAD.
Łyżka 3D – dobór techniki rysowania?
Łyżka 3D jest bardzo ciekawym zagadnieniem na początek nauki modelowania w przestrzeni. Kształt wygląda na łatwy i może wydawać się, że projekt łyżki 3D możemy szybko zrealizować. Myślę, że jest to prawdziwe spostrzeżenie nawet dla osób początkujących. Jednak warunkiem jest dobór właściwej techniki wykonania tego projektu. W profesjonalnych programach mamy standardowo do wyboru:
- Bryłowe modelowanie
- Powierzchniowe modelowanie
- Hybrydowe modelowanie
- Organiczne modelowanie (siatka czworokątów, mesh)
Więcej o technikach modelowania można poczytać tutaj:
Wracając jednak do wątku wyboru techniki rysowania uważam, że najwłaściwszym na początek będzie skorzystanie z modelowania opartego na siatce czworokątów ponieważ umożliwia bardzo szybkie i swobodne kształtowanie modelu tkzw. rzeźbienie CAD. Jednocześnie nie wymaga od użytkownika znajomości technik projektowania bryłowego czy powierzchniowego, które zawiera więcej poleceń do nauki.
Łyżka 3D – mój pierwszy projekt?
Zaczynamy, czyli uruchamiamy dobry i tani program zawierający techniki modelowania organicznego np. ViaCAD 3D. Kolejno korzystamy z dostępnych w nim poleceń. W naszym przykładzie będzie to:
- kostka z siatki czworokątów
- Swobodne wyciąganie (tutaj „Gripper” – czyli układ współrzędnych, którym manipulujemy)
- Polecenie Subdivision
Czy to możliwe, aby wykonać projekt przy tak małej ilości poleceń? – dokładnie tak w przypadku modelowania na siatce czworokątów tak to się właśnie odbywa. Łyżka 3D może być narysowana w niecałe 5 minut – tyle czasu wystarczy abyśmy ukończyli nasz własny projekt. Następnie możemy go zapisać do wielu formatów: step, iges, sat, stl lub pdf3D lub też przygotować łyżkę 3D do druku 3D. Pamiętajmy jednak, że ilość używanych poleceń jest znikoma, ale wielokrotnie powtarzamy te same polecenia. W przypadku modelowania organicznego jest to zaznaczanie krawędzi zamkniętych, ścian które chcemy swobodnie przeciągać. Na tym polega łatwość nauki programu i technik opartych na siatkach czworokątów. Często nie koncentrujemy się na mnogości funkcji, a na tkzw. rzeźbieniu naszego pożądanego kształtu 3D.
Model łyżki 3D i Drukowanie 3D
Tak, modele 3D, fajne kształty, przydatne formy możemy drukować. Daje nam to jeszcze większą frajdę. Również modeł łyżki 3D można wydrukować na drukarce 3D. W samouczku filmowym przedstawiamy do jakiego formatu należy zapisać projekt, aby przygotować go do druku 3D. Co ważne w samym programie CAD mamy zestaw narzędzi do analizy druku 3D, ale to już temat na inny wpis.
Modelowanie łyżki 3D – Kurs CAD
Naturalnie możemy wiele pisać i wiele czytać jednak praktyka czyni mistrza. Dlatego zapraszamy do własnych prób wykonania modelu łyżki 3D. Poniżej zaś przedstawiamy materiał filmowy obrazujący wykonanie.
Po obejrzeniu samouczka przedstawiającego projektowanie łyżki można zauważyć jak szybkim jest prototypownie oparte na siatce mesh, zajęło nam to zaledwie 4 minuty. Już w serii ViaCAD mamy do dyspozycji tą technikę. Naturalnie w programie można tez rysować kształty na podstawie klasycznych brył czy wyrafinowanych powierzchni.
Zapraszamy również do obejrzenia:
Skąd bezpłatnie pobrać program CAD?
Ćwiczenia, próby, doświadczenie – to jest konieczne, aby sprawnie modelować w programach CAD. Same kursy CAD wiele dają i są potrzebne, ale konieczne jest też pobranie programu i korzystanie z niego bezpłatnie chodź przez jakiś czas. Do naszych darmowych kursów CAD udostępniamy bezpłatnie triale serii ViaCAD oraz SharkCAD. W celu ich otrzymania wystarczy napisać do nas wiadomość e-mail, zadzwonić lub uzupełnić formularz z wersją testową z naszej strony internetowej.
Zachęcamy również do drobnej inwestycji w drukowany podręcznik CAD, który zawiera w sobie wiele treści podstawowych oraz konkretnych ćwiczeń modelowania rożnymi technikami. Jeśli interesuje Ciebie więc rysowanie 2D, rysowanie 3D na bryłach czy powierzchniach to ta pozycja będzie strzałem w dziesiątkę.