CAM 2023
CAM 2023 został już oddany do użytku programistom maszyn CNC. SmartCAM w nowej odsłonie został rozbudowany o wiele użytecznych poleceń, które ułatwiają na co dzień pracę technologom. Bardzo nas cieczy, że część usprawnień przez nas zgłoszonych zostało wprowadzonych w nowej wersji SmartCAM 2023.
CAM 2023 – Praca z danymi
W wersji 2023 wprowadzono wiele ulepszeń rozszerzających wizualizacje oraz pracę z danymi dostępnymi w oknie dialogowym – Lista Elementów. Dotyczy to zarówno geometrii na warstwach jak również ścieżki narzędzia. Ku przypomnieniu wspomnę, że dane ruchów narzędzia są dostępne w postaci współrzędnych w liście elementów. Zdjęcie listy elementów z nową opcją wyszukiwania jest przedstawione poniżej:
Dzięki tej opcji programista może wpisać jakąś daną np. 0.4mm, a program wynajdzie elementy, które takową daną zawierają.
Praca z danymi jest w wersji 2023 otwarta dla technologów, którzy mogą po prostu dane skopiować z listy elementów i wyeksportować je np do notatnika.
Nowa wersja została rozbudowana o filtrowanie zawartości Listy Danych. Dzięki temu możemy ograniczać widok listy elementów, danych np tylko do geometrii czy ścieżki narzędzi. Do tej pory ta funkcjonalność była dostępna w obszarze graficznym ang. Graphics View lub Liście Elementów ang. List View.
CAM 2023 – Podgląd i wyświetlanie modelu
Wizualizacja graficzna z pewnością jest ważną częścią programu. Ustawianie przekroju zostało przedstawione o nową płaszczyznę połączoną z czterema strzałkami. Dzięki tej grafice jeszcze łatwiej jest ustawić oczekiwany widok. Z pewnością pomoże to pracę w module tokarkowym.
Oś w obszarze graficznym została dodana, aby ułatwić orientację aktualnej płaszczyzny, Ma to znaczenie przy tworzeniu geometrii oraz indeksacji maszyny.
Z drobny usprawnień użytkowych obracanie modelem w nowej wersji jest realizowane bezpośrednio poprzez prawy przycisk myszy. Zaś przybliżanie i oddalanie poprzez kółko myszy. W poprzedniej wersji należało korzystać z kombinacji [ctrl+shift+myszka].
CAM 2023 – Interfejs użytkownika
Zmiany z interfejsem mają zawsze na celu szybsze programowanie poprzez łatwiejszy dostęp do dostępnych poleceń. Producent SmartCAMa dodał do paska poleceń opcje wyrównania. Dzięki temu możemy ułożyć narzędzia po prawej, po lewej stronie lub po środku według własnych upodobań.
Polecenia sekwencji oraz ukrywania i pokazywania geometrii zostały domyślnie dodane do „prawego przycisku myszy”, co skraca czas wyboru funkcji.
W kolejnej odsłonie Menadżer warstw został poszerzony o wyświetlanie listy elementów na danej warstwie. Dzięki temu od razu wiemy czy i ile obiektów posiada dana warstwa.
Ciekawym dodatkiem jest kolejna grupa predefiniowanych widoków. Domyślnie jest wyłączona, ale możemy ją dodać klikając prawym przyciskiem myszy na szarym głównym pasku poleceń.
CAM 2023 – Zawijanie geometrii i ścieżki
W wersji CAM 2023 zostało znacznie uproszczone zawijanie geometrii lub ścieżki. Wystarczy wybrać oś obrotu, kąt oraz wskazać element.
Wraz z nowym oknem zawijania producent dodał nowy proces technologiczny – Zawijanie. Jest to kolejne bardzo istotne usprawnienie, które ma bezpośredni wpływ na przyśpieszenie pracy z programem CAM SmartCAM 2023.
CAM 2023 – Jak pobrać wersję testową
Bezpłatną wersję testową SmartCAMa można pobrać po uzupełnieniu formularza zapytania z naszej strony lub po napisaniu do nas wiadomości e-mail. Do testów udostępniamy różne moduły:
- Prouction Milling – obróbka 2D
- Advanced Milling – obróbka 3D
- Free Form – frezowanie 3D
- Production Turning – programowanie tokarki 2 osie
- Advanced Turning – toczenie z osią c i y
Na początku może być trudno wybrać właściwy moduł. Dlatego zawsze można w treści zapytania lub wiadomości e-mail napisać do nas o swoim parku maszynowym i o detalach jakie mają być produkowane.
Zazwyczaj do testów udzielamy miesięcznej wersji, SmartCAM 2023 jest udostępniany w języku angielskim. Jest to produkt amerykańskiej firmy SmartCAMcnc.